Erbauer Wood TCT Saw Blade 150mm x 20mm 24T (7532V)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Premium quality TCT circular saw blade with coarse cut. Ideal for fast rip cuts in softwood, hardwood, raw chipboards, casing boards and plywood.
- For Circular Saws
- Cutting Width (Kerf): 1.8mm
- Coarse Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
View all: Erbauer Circular Saw Blades
Premium quality TCT circular saw blade with coarse cut. Ideal for fast rip cuts in softwood, hardwood, raw chipboards, casing boards and plywood.
- For Circular Saws
- Cutting Width (Kerf): 1.8mm
- Coarse Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Positive Rake Angle
- Anti-Kickback Design
View all: Erbauer Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 150 mm |
| Brand | Erbauer |
| Compatible Tool Type | Circular Saws |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 1.8 mm |
| Max. RPM | 10200 rpm |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | TCT Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | 10, 12.75 & 16mm |
| Standard | EN 847. |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Wood |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |