Erbauer Hex Shank Flat Wood Drill Bit 28mm x 152mm (538PH)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
High quality flat bit for fast, smooth drilling into plywood, hardwood, softwood and other similar materials. Heat-treated carbon steel construction for durability. Hex shank enables quick change and reduces slippage when drilling.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 1/4" Hex Shank
- Steel Precision-Ground 3-Point Tip
- 28mm Working Length
- Fits Any Chuck 10mm or Larger
View all: Erbauer Drill Bits
High quality flat bit for fast, smooth drilling into plywood, hardwood, softwood and other similar materials. Heat-treated carbon steel construction for durability. Hex shank enables quick change and reduces slippage when drilling.
- Suitable for Soft & Hard Wood
- 1/4" Hex Shank
- Steel Precision-Ground 3-Point Tip
- 28mm Working Length
- Fits Any Chuck 10mm or Larger
View all: Erbauer Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Drill Bit Type | Flat |
| Flute Type | Without Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 152 mm |
| PTA Shank Type | Hex Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 28 mm |
| Product Type | Drill Bit |
| Shank Type (PTA) | 1/4" Hex Shank |
| Suitable Drilling Applications | Wood |
| Suitable Drilling Surface Description | Soft & Hard Wood |
| Tip Material | Steel |
| Tip Type | Precision-Ground 3-Point Tip |
| Working Length | 28 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |