Erbauer EMIS254S 254mm Electric Double-Bevel Sliding Mitre Saw 220-240V (244FV)
Double-bevel sliding mitre saw with 48-tooth blade. Includes mitre saw, dust bag, clamp and wrench. Side-mounted bevel control for quick and easy bevel adjustments left or right when in the front of the saw. Cam-lock for fast and efficient locking of an extension table. Clamping unit for quick workpiece fixing. Also comes with a Laser guide and trench cutting facility for accurate cutting. Suitable for making straight lengthways and crossways cuts in wood and materials that are similar to wood (such as plywood, MDF and chipboard). Carry handle for easy transportation. Supplied with dust bag, clamp and wrench.
- 1800W
- Max. Cross Cut: 305 x 90mm
- 48-Tooth TCT Blade
- Trench Cutting Facility
- Aluminium Base
- Hard Start
- Dust Bag
- Quick-Release Clamp
- Spindle Lock
- Electronic Brake
View all: Erbauer Mitre Saws
Double-bevel sliding mitre saw with 48-tooth blade. Includes mitre saw, dust bag, clamp and wrench. Side-mounted bevel control for quick and easy bevel adjustments left or right when in the front of the saw. Cam-lock for fast and efficient locking of an extension table. Clamping unit for quick workpiece fixing. Also comes with a Laser guide and trench cutting facility for accurate cutting. Suitable for making straight lengthways and crossways cuts in wood and materials that are similar to wood (such as plywood, MDF and chipboard). Carry handle for easy transportation. Supplied with dust bag, clamp and wrench.
- 1800W
- Max. Cross Cut: 305 x 90mm
- 48-Tooth TCT Blade
- Trench Cutting Facility
- Aluminium Base
- Hard Start
- Dust Bag
- Quick-Release Clamp
- Spindle Lock
- Electronic Brake
View all: Erbauer Mitre Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Description | TCT Blade |
| Blade Diameter | 254 mm |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 23.8 kg |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Bevel Angles (L/R) | 45° - 0° - 45° |
| Max. Cross Cut | 305 x 90 mm |
| Max. Mitre Angles (L/R) | 48° - 0° - 48° |
| Mitre Saw Bevel Slide | Sliding |
| Mitre Stop Angles | 0, 15, 22.5, 31.6, 45 ° |
| Model No | EMIS254S |
| No Load Speed | 4500 rpm |
| No. of Bevels | Double-Bevel |
| Number of Teeth | 48 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1800 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Mitre Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
EMIS254S, dust bag, vertical clamp and wrench.