Erbauer EBCP41 41cc Straight Shaft 2-in-1 Brushcutter & Grass Trimmer (673PT)
Due to health and safety reasons we cannot accept the return of this product unless all petrol and oil have been drained (your statutory rights are not affected).
Powerful 2-in-1 brushcutter and grass trimmer with 41cc 2-stroke petrol engine. Features easy start technology, shoulder harness and a 4-point anti-vibration system that reduces handle vibrations. Ideal for completing a variety of garden, landscaping and site tasks.
- 41cc 2-Stroke Petrol Engine
- Line & Blade Heads
- Anti-Vibration System
- Soft-Grip Handles
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
Powerful 2-in-1 brushcutter and grass trimmer with 41cc 2-stroke petrol engine. Features easy start technology, shoulder harness and a 4-point anti-vibration system that reduces handle vibrations. Ideal for completing a variety of garden, landscaping and site tasks.
- 41cc 2-Stroke Petrol Engine
- Line & Blade Heads
- Anti-Vibration System
- Soft-Grip Handles
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Line & Blade Heads |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 1530 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 300 mm |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Cutting Width | 300 mm |
| Engine Oil Supplied/Required | 2-Stroke JASO Grade FC or FD Oil Required |
| Engine Size (cc) | 41 cc |
| Fuel Tank Capacity | 1 Ltr |
| Fuel Type Garden Power | Petrol |
| Handle Type | Soft-Grip Handles |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EBCP41 |
| No. of Engine Strokes | 2-Stroke |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 1790 mm |
| Product Returns Note | Due to health and safety reasons we cannot accept the return of this product unless all petrol and oil have been drained (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | 2-in-1 Brushcutter & Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight | 8.6 kg |
| Vibration Level | 4 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Engine with shaft assembled, nylon head, metal blade and 2-inlets mixing bottle.