Erbauer Straight Shank Metal Cone Drill Bits 3 Piece Set (9031V)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
HSS cone drill set for drilling holes in pipes and sheet material up to 2mm thick.
- High-Speed Steel Straight Shank
- 3 - 30mm Dia. Drill Bit
- Suitable for Metal
- High-Speed Steel Flat & Pointed Tips
View all: Erbauer Drill Bits
HSS cone drill set for drilling holes in pipes and sheet material up to 2mm thick.
- High-Speed Steel Straight Shank
- 3 - 30mm Dia. Drill Bit
- Suitable for Metal
- High-Speed Steel Flat & Pointed Tips
View all: Erbauer Drill Bits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Capacity Steel | 2 mm |
| Capacity Wood | 5 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Compatible Tool Type | Impact Drivers |
| Drill Bit Type | Cone |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Drill Bit Diameter | 30 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Type | Cone Drill Bits |
| Suitable Drilling Applications | Metal |
| Suitable Drilling Surface Description | Metal |
| Tip Material | High-Speed Steel |
| Tip Type | Flat & Pointed Tips |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
3-14, 8-20 and 16-30mm.