Erbauer 1/4" Rebater Bit 31.8mm x 13.1mm (45022)
Form smooth cuts on both surfaces of the rebate. Use for joining boards or for letting in back panels. Recommended for use with hand-held routers.
- Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- 15.9mm Cutting Radius
View all: Erbauer Shaped Router Cutters
Form smooth cuts on both surfaces of the rebate. Use for joining boards or for letting in back panels. Recommended for use with hand-held routers.
- Tungsten Carbide-Tipped
- Anti-Kickback Design
- 15.9mm Cutting Radius
View all: Erbauer Shaped Router Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Cutting Blade Depth | 13.1 mm |
| Cutting Diameter | 31.8 mm |
| Cutting Radius | 15.9 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 56 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Bit |
| Shank Length | 32 mm |
| Shank Size | 1/4 " |
| Tip Type | Tungsten Carbide-Tipped |