Erbauer 1/4" 45° Chamfer Router Cutter 41.3mm x 16mm (967PC)
Save 15% on Erbauer Power Tool Accessories with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Creates uniform chamfer on edges. Ideal for softwood, hardwood, MDF, plywood and chipboard. Recommended for use with hand-held 1/4" routers.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/4" Straight Shank
- Tungsten Carbide-Tipped
- 20.65mm Cutting Radius
View all: Erbauer Shaped Router Cutters
Creates uniform chamfer on edges. Ideal for softwood, hardwood, MDF, plywood and chipboard. Recommended for use with hand-held 1/4" routers.
- Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material
- 1/4" Straight Shank
- Tungsten Carbide-Tipped
- 20.65mm Cutting Radius
View all: Erbauer Shaped Router Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angle | 45 ° |
| Brand | Erbauer |
| Compatible Tool Type | Routers |
| Cutting Blade Depth | 16 mm |
| Cutting Diameter | 41.3 mm |
| Cutting Radius | 20.65 mm |
| Flute Type | Double-Flute |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 58.88 mm |
| PTA Shank Type | Straight Shank |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Router Cutter |
| Shank Length | 31.8 mm |
| Shank Size | 1/4 " |
| Shank Type (PTA) | 1/4" Straight Shank |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Softwood, Hardwood, Laminate, Veneer Wood, Plywood, Chipboard, Fibreboard & Sandwich Material |
| Tip Type | Tungsten Carbide-Tipped |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |