Enlite Ice GU10 LED Light Bulb 420lm 4W (7952V)
Highly efficient LEDs, aluminium heatsinking and thermoplastic construction for long life and consistent performance. EnFiniti lens creates low glare and a halogen-like appearance.
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 420lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 60° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Full Instant Light
View all: Enlite Light Bulbs
Highly efficient LEDs, aluminium heatsinking and thermoplastic construction for long life and consistent performance. EnFiniti lens creates low glare and a halogen-like appearance.
- Cool White - 4000K
- Non-Dimmable
- 420lm
- Up to 25,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 60° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Full Instant Light
View all: Enlite Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Beam Angle | 60 ° |
| Brand | Enlite |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU10 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | A+ |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Shape | Spotlights |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | GU10 |
| Lm | 420 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Ice |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 4 W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Product Diameter | 50 mm |
| Product Length | 57 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |