Einhell TE-AG 18/115 Li 18V 1 x 4.0Ah Li-Ion Power X-Change 4.5" Cordless Angle Grinder (910TH)
Lightweight angle grinder with robust aluminium gear housing, wheel diameter of 115mm and maximum cutting depth of 28mm. Slim design and ergonomic soft-grip offer comfortable working. Features Softstart and restart functions for user safety, overload cut-out to help prolong service life, air guidance for better cooling, battery capacity indicator and wheel guard with quick-adjust facility. Separation of motor and gearing enables smooth operation. Includes additional handle which can be fitted in 3 positions, allowing work in areas with difficult access. For optimum results it is recommended to use a 2.5 Ah battery or higher.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- Side Handle
- Aluminium Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- On/Off Switch
- Replaceable Carbon Brushes
- Dust-Sealed Bearings
View all: Einhell Angle Grinders
Lightweight angle grinder with robust aluminium gear housing, wheel diameter of 115mm and maximum cutting depth of 28mm. Slim design and ergonomic soft-grip offer comfortable working. Features Softstart and restart functions for user safety, overload cut-out to help prolong service life, air guidance for better cooling, battery capacity indicator and wheel guard with quick-adjust facility. Separation of motor and gearing enables smooth operation. Includes additional handle which can be fitted in 3 positions, allowing work in areas with difficult access. For optimum results it is recommended to use a 2.5 Ah battery or higher.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 75min Charge Time
- Adjustable Guard
- Side Handle
- Aluminium Gearbox
- M14 Spindle Thread
- Air-Cooled Motor
- On/Off Switch
- Replaceable Carbon Brushes
- Dust-Sealed Bearings
View all: Einhell Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Blade Diameter | 115 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 4.5 " |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TE-AG 18/115 Li |
| No Load Speed | 8500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 445 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.69 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |
Product Contents
TE-AG 18/115 Li, 18V Einhell Power X-Change rechargeable battery (4.0Ah), charger, cutting disc and fine grinding disc.