Einhell RASARRO 36/34 36V 2 x 3.0Ah Li-Ion Power X-Change Cordless 34cm Lawn Mower (544FC)
Powerful, cordless lawn mower for lawns up to 300m². 5-stage central height adjustment enables individual adjustment of the cutting height. Includes a 30Ltr basket with fill level indicator. Mower has a cutting width of 34cm with a height-adjustable, foldable guide bar. Member of the Power X-Change family. Supplied with 2 x Power X-Change rechargeable batteries and 2 x chargers.
- 2 x 3.0Ah Li-Ion Batteries
- 5 Cutting Heights (25-65mm)
- 30Ltr Grass Box
- 100min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
Powerful, cordless lawn mower for lawns up to 300m². 5-stage central height adjustment enables individual adjustment of the cutting height. Includes a 30Ltr basket with fill level indicator. Mower has a cutting width of 34cm with a height-adjustable, foldable guide bar. Member of the Power X-Change family. Supplied with 2 x Power X-Change rechargeable batteries and 2 x chargers.
- 2 x 3.0Ah Li-Ion Batteries
- 5 Cutting Heights (25-65mm)
- 30Ltr Grass Box
- 100min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Hardened Steel Blade
- Polypropylene Deck
- Without Mulching Facility
View all: Einhell Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 3.0 Ah |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 100 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 34 cm |
| Cutting Blade Type | Hardened Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-65 mm |
| Deck Construction Material | Polypropylene Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 30 Ltr |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | No |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | No |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | RASARRO 36/34 |
| Model No | RASARRO 36/34 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 83.4 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 300m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0151 649 1500 |
| Tool Weight with Battery | 13.92 kg |
| Vibration Level | ≤ 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Arrowe Brook Rd, Wirral, CH49 0AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.co.uk/services/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell Germany AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Einhell Germany AG Wiesenweg 22 94405 Landau/Isar |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.einhell.com/services/contact/ |