EHC Slim Jim 180Ltr Indirect Unvented Electric Heat Only Boiler Kit 12kW (461TK)
Electric boiler and cylinder heat pack, designed to reduce installation time and eliminate unnecessary external plumbing and pipe work. Pack includes a 12kW Slim Jim electric boiler and 180Ltr indirect stainless steel cylinder, complete with a boiler pack designed for heating and domestic hot water installations.
- Max. Central Heating Output: 12kW
- Stainless Steel Heat Exchanger
- 180Ltr Stainless Steel Tank
- Compatible with Solar PV Panels
- 1 Year Guarantee
- 40,945BTU
- Fast Re-Heat & Recovery
- 50mm Insulation for High Energy Efficiency
- Overheat Cut-Out Protection
View all: EHC Boilers
Sorry, this item is currently out of stock
Electric boiler and cylinder heat pack, designed to reduce installation time and eliminate unnecessary external plumbing and pipe work. Pack includes a 12kW Slim Jim electric boiler and 180Ltr indirect stainless steel cylinder, complete with a boiler pack designed for heating and domestic hot water installations.
- Max. Central Heating Output: 12kW
- Stainless Steel Heat Exchanger
- 180Ltr Stainless Steel Tank
- Compatible with Solar PV Panels
- 1 Year Guarantee
- 40,945BTU
- Fast Re-Heat & Recovery
- 50mm Insulation for High Energy Efficiency
- Overheat Cut-Out Protection
View all: EHC Boilers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | An installer should always carry out a heat loss calculation to ensure the boiler output is suitable for the property. There should be a 3kw allowance over and above the heating requirement when you are using an Indirect cylinder. It is always recommended to check the incoming electrical supply is adequate for the output of the boiler. |
| Amp Rating | 50 A |
| BTU | 40,945 BTU |
| Bar Pressure | 0.5-3 bar |
| Boiler Depth | 172 mm |
| Boiler Height | 910 mm |
| Boiler Type | Heat Only |
| Boiler Weight | 11.0 kg |
| Boiler Width | 203 mm |
| Brand | EHC |
| CALC - Fuel Type | Electric |
| Colour | White |
| Compatible with Solar Panels | Compatible with Solar PV Panels |
| Connection Type | 22mm Compression Fittings |
| Cylinder Capacity | 180 Ltr |
| Cylinder Diameter | 550 mm |
| Cylinder Empty Weight | 37.0 kg |
| Cylinder Full Weight | 217.6 kg |
| Cylinder Height | 1308 mm |
| Direct/Indirect | Indirect |
| Display Type | LED Indicators |
| Energy Rating (Heating) Boiler | D |
| Energy Rating (Heating) Cylinder | C |
| Fitting Requirements | Must be Fitted by a Qualified Installer |
| Fixing Jig Supplied | Fixing Jig Not Supplied |
| Frost Protection | Without Frost Protection |
| Fuel Type | Electric |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Insulation Type | 50mm Insulation for High Energy Efficiency |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Heat Output CH (Pn) | 12 kW |
| Max. Working Pressure | 3 bar |
| Model Name | Slim Jim |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Overheat Protection | Overheat Cut-Out Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 14 |
| Power Voltage Supply | 230-240 V |
| Product Returns Note | We cannot accept the return of unwanted boilers if the box/packaging has been opened (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Boiler Kit |
| Range Name | Slim Jim |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 15 dB |
| Suitable for Baths | Suitable for Baths |
| Suitable for Underfloor Heating | Suitable for Underfloor Heating (Wet Systems Only) |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01698 820533 |
| Temperature Range (Heating) | 30-80 °C |
| Test Pressure | 6 bar |
| Vented/Unvented | Unvented |
| z1 - UK Manufacturer Name | EHC |
Product Contents
Slim Jim flow boiler, Neptune indirect cylinder, 8Ltr Robo kit expansion vessel, EuP compliant pump, pump valves (2), room thermostat, twin channel programmer, automatic by-pass, zone valves (2), cylinder thermostat and wiring centre.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode