Eglo Febres Ceiling Light Black (258CV)
Elegant ceiling light with a fabric shade that offers softly diffused light for a warm ambience. Designed to complement all styles of decor. Ideal for living rooms, bedrooms, and dining areas. Requires 1 x E27 lightbulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
- Easy Installation
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
Elegant ceiling light with a fabric shade that offers softly diffused light for a warm ambience. Designed to complement all styles of decor. Ideal for living rooms, bedrooms, and dining areas. Requires 1 x E27 lightbulb (not supplied).
- IP20: For Indoor Use
- Contemporary Design
- Steel Body
- Without Lens/Diffuser
- Max. Wattage: 60W
- Easy Installation
View all: Eglo Semi Flush Ceiling Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Eglo |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Without Lens/Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Febres |
| Model No | 901259 |
| Mounting Location | Ceiling |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 250 mm |
| Product Height | 25 mm |
| Product Type | Ceiling Light |
| Product Width | 35 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Shape | Cone |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | EGLO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 54 Denington Road, Denington Road Industrial Estate, Northampton, Wellingborough, NN8 2QH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | 54 Denington Road, Wellingborough, NN8 2QH |
| z4 - EU Manufacturer Name | EGLO Luechten GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Heiligkreuz 22, Pill, Tyrol, Schwaz, 6136, Austria |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Heiligkreuz 22, Pill, 6136, Austria |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode