Eclipse 24705 Fire Rated Commercial Medium Duty Door Pack Set Satin Anodised Aluminium (607PE)
Medium duty door pack includes the required ironmongery to fit a non-locking passage way door. Supplied with grade 13 stainless steel ball bearing hinges, size 3 door closer and 'fire door keep shut' sign. Suitable for doors up to 60kg (including fittings).
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Suitable for Doors up to 60kg (Including Fittings)
View all: Eclipse Commercial Door Packs
Medium duty door pack includes the required ironmongery to fit a non-locking passage way door. Supplied with grade 13 stainless steel ball bearing hinges, size 3 door closer and 'fire door keep shut' sign. Suitable for doors up to 60kg (including fittings).
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Suitable for Doors up to 60kg (Including Fittings)
View all: Eclipse Commercial Door Packs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Eclipse |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Anodised Aluminium |
| Door Handles Product Type | Pull Handle |
| Door Handles Quantity | Set |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 229 mm |
| Internal/External Usage | Internal |
| Intumescent Protection Supplied | Supplied |
| Ironmongery Colour | Aluminium |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | 24705 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 300 mm |
| Plate Width | 75 mm |
| Product Type | Commercial Medium Duty Door Pack |
Product Contents
Overhead door closer, hinges (3), intumescent hinge pads (6), pull handle, finger plate, cover roses (2) and fire door signs (2).