Eclipse 24700 Fire Rated Commercial Heavy Duty Door Pack Set Satin Stainless Steel (331PE)
Heavy duty door pack includes all required ironmongery to fit a non-locking passage way door. Supplied with grade 13 stainless steel ball bearing hinges, 2-4 adjustable overhead backcheck door closer and 'fire door keep shut' signage. Suitable for doors up to 80kg (including fittings).
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Suitable for Doors up to 80kg (Including Fittings)
View all: Eclipse Commercial Door Packs
Heavy duty door pack includes all required ironmongery to fit a non-locking passage way door. Supplied with grade 13 stainless steel ball bearing hinges, 2-4 adjustable overhead backcheck door closer and 'fire door keep shut' signage. Suitable for doors up to 80kg (including fittings).
- Fire Rated to 30 & 60mins
- For Internal Use
- Suitable for Doors up to 80kg (Including Fittings)
View all: Eclipse Commercial Door Packs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Eclipse |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Satin Stainless Steel |
| Door Handles Product Type | Pull Handle |
| Door Handles Quantity | Set |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30 & 60mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 229 mm |
| Internal/External Usage | Internal |
| Intumescent Protection Supplied | Supplied |
| Ironmongery Colour | Stainless Steel |
| Ironmongery Finish | Satin |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | 24700 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 300 mm |
| Plate Width | 75 mm |
| Product Type | Commercial Heavy Duty Door Pack |
Product Contents
Overhead door closer, hinges (3), intumescent hinge pads (6), pull handle, finger plate, push sign, pull sign, cover roses (2) and fire door signs (2).