Easyfix Bright Zinc-Plated Roofing Bolts M6 x 100mm 10 Pack (4964J)
Bright zinc-plated roofing bolts with truss head. Supplied with square nuts.
- Truss Head
- Phillips Recess
- Bright Zinc-Plated
- Fully Threaded
- Square Nuts
View all: Easyfix Roofing Bolts
Bright zinc-plated roofing bolts with truss head. Supplied with square nuts.
- Truss Head
- Phillips Recess
- Bright Zinc-Plated
- Fully Threaded
- Square Nuts
View all: Easyfix Roofing Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M6 |
| Brand | Easyfix |
| Drill Size | 5 mm |
| Fixings Finish | Bright Zinc-Plated |
| Fixings Head Type | Mushroom |
| Fixings Product Type | Bolts |
| Head Thickness | 3.15 mm |
| Head Type | Phillips |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length of Thread | 100 mm |
| Load Rated | Non-Load-Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Nuts Supplied | Nuts Supplied |
| Overall Length | 103.15 mm |
| Pack Size | 10 |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Product Length | 100 mm |
| Product Type | Roofing Bolts |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Screw Thread Type | Coarse Thread |
| Shank Length | 0 mm |
| Suitable Material Thickness | 90 mm |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Thread Pitch | 1.0 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
10x bolts and 10x nuts.