Easydrive TX Countersunk Thread Forming Concrete Screws 6mm x 100mm 100 Pack (5537R)
Easydrive TX countersunk thread forming concrete screws, 6mm x 100mm, are designed for reliable light to medium duty fixing directly into concrete and most masonry types. These robust carbon steel screws, with a zinc-plated finish, offer corrosion resistance for indoor applications. Ideal for general builders and electricians, the countersunk flat head ensures a flush finish. A TX drive provides secure installation, while the thread forming A point tip and deep high/low thread deliver high pull-out resistance and efficient waste extraction, thanks to the serrated V-thread design. Heat-treated for enhanced durability, a pilot hole is normally required.
- Flat Head without Nibs
- Deep High / Low Thread for High Pull-Out Resistance & Waste Extraction
- Zinc-Plated
- Carbon Steel Construction
- Partially Threaded
- Heat-Treated
View all: Easydrive Concrete Screws
Easydrive TX countersunk thread forming concrete screws, 6mm x 100mm, are designed for reliable light to medium duty fixing directly into concrete and most masonry types. These robust carbon steel screws, with a zinc-plated finish, offer corrosion resistance for indoor applications. Ideal for general builders and electricians, the countersunk flat head ensures a flush finish. A TX drive provides secure installation, while the thread forming A point tip and deep high/low thread deliver high pull-out resistance and efficient waste extraction, thanks to the serrated V-thread design. Heat-treated for enhanced durability, a pilot hole is normally required.
- Flat Head without Nibs
- Deep High / Low Thread for High Pull-Out Resistance & Waste Extraction
- Zinc-Plated
- Carbon Steel Construction
- Partially Threaded
- Heat-Treated
View all: Easydrive Concrete Screws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Easydrive |
| Collated/Uncollated | Uncollated |
| Construction Material (Screws) | Carbon Steel |
| Head Type | Countersunk |
| Head Type Description | Flat Head without Nibs |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 100 |
| Pieces in Pack/Case | 100 |
| Product Type | Concrete Screws |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Screw Coating | Uncoated |
| Screw Diameter | 6mm |
| Screw Diameter (mm) | 6 mm |
| Screw Finish | Zinc-Plated |
| Screw Length | 100mm |
| Screw Length (mm) | 100 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pilot Hole Normally Required |
| Screwdriver Type | TX |
| Thread Length | Partially Threaded |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |