Dremel CS12V-SC1 85mm 12V 1 x 2.0Ah Li-Ion Brushless Cordless Compact Saw Station (724CU)
Dremel Blueprint portable saw station featuring a compact, intuitive design and brushless motor to deliver long-lasting, durable power for any applications. Folds easily to fit into small spaces such as closets, garages, or under beds. Versatile saw suitable for indoor or outdoor DIY projects such as installing trim, vinyl flooring, feature walls or custom frames using simplified mitre, bevel, straight and rip cuts. Integrated alignment laser provides visibility to visualise cuts, ensuring a quality cut with minimal errors and optimal efficiency. Supplied in a carry case with 12V 2.0A battery and fast charger compatible with Dremel Blueprint power tools. Part of the versatile Dremel DIY tool system, designed to allow multiple projects with fewer tools. Includes a multi-purpose cutting blade for use on various materials such as wood, plywood, laminate flooring, plastics, brass, copper and aluminium, as well as cutting guides, material supports, and clamps to make projects more manageable.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 1hr Charge Time
- Max. Cut: 22mm
- 20-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
- Die-Cast Aluminium Base & Plastic Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Guide Rule
View all: Dremel Circular Saws
Dremel Blueprint portable saw station featuring a compact, intuitive design and brushless motor to deliver long-lasting, durable power for any applications. Folds easily to fit into small spaces such as closets, garages, or under beds. Versatile saw suitable for indoor or outdoor DIY projects such as installing trim, vinyl flooring, feature walls or custom frames using simplified mitre, bevel, straight and rip cuts. Integrated alignment laser provides visibility to visualise cuts, ensuring a quality cut with minimal errors and optimal efficiency. Supplied in a carry case with 12V 2.0A battery and fast charger compatible with Dremel Blueprint power tools. Part of the versatile Dremel DIY tool system, designed to allow multiple projects with fewer tools. Includes a multi-purpose cutting blade for use on various materials such as wood, plywood, laminate flooring, plastics, brass, copper and aluminium, as well as cutting guides, material supports, and clamps to make projects more manageable.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 1hr Charge Time
- Max. Cut: 22mm
- 20-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
- Die-Cast Aluminium Base & Plastic Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Guide Rule
View all: Dremel Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Description | Multi-Material TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 85 mm |
| Brand | Dremel |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 1 hr |
| Cutting Depth Capacity | 22 mm |
| Disc Bore Size | 15 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 22 mm |
| Model No | CS12V-SC1 |
| No Load Speed | 5000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Number of Teeth | 20 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 43.5 cm |
| Product Type | Compact Saw Station |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight with Battery | 5.68 kg |
Product Contents
CS12V-SC1, 12V battery (2.0Ah), fast charger, multi-material blade (85mm), bevel spacer, bevel risers, edge guide, 2 x 4 guide, 2 x clamps, board support, dust port adaptor and saw station work case.