Doncaster Cables HFS500 Red 2.5mm² LSNH Fire Resistant Cable 100m Drum (391EC)
Doncaster Cables Firesure 500 is a 2-core, 300/500V fire resistant electrical cable, ideal for various wiring installations. Its design features a helically applied metallic tape that adheres to the LSNH sheath, enabling electricians to strip both simultaneously for efficient work. The pressure extruded sheathing creates a compact, solid cable, enhancing resistance to kinks and providing superior earth continuity. This robust cable is suitable for direct burial in plaster, clipped directly to surfaces, and other installations requiring a dressable product, offering reliable performance indoors and outdoors. It is fire-rated to 60 minutes and prevents the transmission of smoke and dangerous gases.
- Fire Rated to 60mins
- Red LSNH Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores
- Aluminium Foil Screen
- Tape is Adhered to Sheath
- Superior Earth Continuity
- Enhanced Resistance to Cable Kinks
- Extremely Robust/Durable Design
- Smaller Overall Diameter
- Prevents Transmission of Smoke & Dangerous Gases Through Cable
View all: Doncaster Cables Cable
Doncaster Cables Firesure 500 is a 2-core, 300/500V fire resistant electrical cable, ideal for various wiring installations. Its design features a helically applied metallic tape that adheres to the LSNH sheath, enabling electricians to strip both simultaneously for efficient work. The pressure extruded sheathing creates a compact, solid cable, enhancing resistance to kinks and providing superior earth continuity. This robust cable is suitable for direct burial in plaster, clipped directly to surfaces, and other installations requiring a dressable product, offering reliable performance indoors and outdoors. It is fire-rated to 60 minutes and prevents the transmission of smoke and dangerous gases.
- Fire Rated to 60mins
- Red LSNH Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores
- Aluminium Foil Screen
- Tape is Adhered to Sheath
- Superior Earth Continuity
- Enhanced Resistance to Cable Kinks
- Extremely Robust/Durable Design
- Smaller Overall Diameter
- Prevents Transmission of Smoke & Dangerous Gases Through Cable
View all: Doncaster Cables Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Doncaster Cables |
| Cable Code | HFS500 |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 100 m |
| Cable Product Type | Fire Resistant |
| Cable Profile | Round |
| Cable Voltage Rating | 300/500 V |
| Coil or Drum | Drum |
| Conductor Area | 2.5 mm² |
| External Diameter | 9.3 mm |
| Fire Rating | Fire Rated to 60mins |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| No. of Cable Cores | 2-Core |
| No. of Strands Per Core | Solid Core Wire |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Red |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Cable |
| Sheath Colour | Red |
| z1 - UK Manufacturer Name | Doncaster Cables |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Millfield Industrial Estate, Arksey Lane, Bentley, Doncaster, Yorkshire, DN5 0SJ |