DEWALT DXGNP85E 8500W Dual-Voltage Petrol Generator 115 / 230V
DEWALT
DEWALT DXGNP85E 8500W Dual-Voltage Petrol Generator 115 / 230V (238VK)
Powerful 8.5kW dual-voltage petrol generator equipped with a 458cc 4-stroke petrol engine. Provides operating voltages of 115V and 230V. Features an automatic voltage regulator (AVR), which ensures a smooth and stable power output, and built-in overload protection to prevent damage to the alternator during operation. Manual or electric start-up. Ideal for demanding applications on construction sites, mobile workshops, farms or as a reliable emergency power supply. No fuel-oil mixing required.
  • 8500W Max. Power
  • 4-Stroke Genkins GK460 Petrol Engine
  • Recoil & Electric Key Start
  • 8.1 Hours Max. Run Time at ¾ Load
  • Oil Level Alert
  • Overload Circuit Breakers
  • Dual Voltage
  • 230V/32A (Blue) & 2 x 115V/32A (Yellow) Sockets
More Info
View all: DEWALT Generators
Delivered by our approved supplier | Find out more
Fulfilment options
  • 8500W Max. Power
  • Recoil & Electric Key Start
  • Oil Level Alert
  • Overload Circuit Breakers
  • Dual Voltage
More Info
View all: DEWALT Generators
You may also like:
Specification
BrandDEWALT
CompatibilitySuitable for general purpose power generation, camping, garden and worksite use (as generator operates at 230V and 115V).
Continuous Power Watts8000 W
Engine Fuel TypePetrol
Engine Oil Supplied/RequiredSAE 10W30 Oil Required
Generator Product TypeFrame
IP RatingIP23M
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Power (Watts/Kw)8500 W
Model NoDXGNP85E
No. of Engine Strokes4-Stroke
Overload ProtectionOverload Circuit Breakers
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Factor Value1
Power Output (Watts/Kw)8000 W
Power Voltage Supply115 / 230 V
Product Depth590 mm
Product Height650 mm
Product TypeDual-Voltage Petrol Generator
Product Width730 mm
Socket DescriptionSockets: 1 x 230V 32A & 2 x 115V 32A