DEWALT DCW200N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Random Orbital Sander - Bare (786EK)
DEWALT DCW200N-XJ 18V XR random orbital sander provides efficient and consistent sanding and finishing for trade professionals. The powerful cordless tool features a high-efficiency brushless motor to ensure enhanced durability and extended runtime, and a variable 7-speed control to allow precise speed adjustment for diverse materials. The sander excels in tasks such as joinery, cabinetry, and site finishing. An ergonomic overmould grip and low-vibration design provide comfort during prolonged use. The 1/4 sheet palm sander also features quick-change hook and loop plate with paper clamps, and a one-handed locking dust bag for optimised dust management. Also compatible with the AIRLOCK system or DCV586M dust extractor (sold separately), to help keep the workspace cleaner and improve productivity. Battery and charger available separately.
- Hook & Loop Fixing
- 7-Speed Variable
- Dust Bag & Extraction Facility
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
- Low-Vibration Design For Enhanced User Comfort
- Wireless Connectivity to Compatible DEWALT Dust Extractors
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Random Orbit Sanders
DEWALT DCW200N-XJ 18V XR random orbital sander provides efficient and consistent sanding and finishing for trade professionals. The powerful cordless tool features a high-efficiency brushless motor to ensure enhanced durability and extended runtime, and a variable 7-speed control to allow precise speed adjustment for diverse materials. The sander excels in tasks such as joinery, cabinetry, and site finishing. An ergonomic overmould grip and low-vibration design provide comfort during prolonged use. The 1/4 sheet palm sander also features quick-change hook and loop plate with paper clamps, and a one-handed locking dust bag for optimised dust management. Also compatible with the AIRLOCK system or DCV586M dust extractor (sold separately), to help keep the workspace cleaner and improve productivity. Battery and charger available separately.
- Hook & Loop Fixing
- 7-Speed Variable
- Dust Bag & Extraction Facility
- Rubber Overmould Grip
- Brushless Motor
- Low-Vibration Design For Enhanced User Comfort
- Wireless Connectivity to Compatible DEWALT Dust Extractors
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Random Orbit Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Sanders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCW200N-XJ |
| No Load Speed | 8000-12,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Paper Fastening Type | Hook & Loop Fixing |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Random Orbital Sander |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sanding Surface Length | 108 mm |
| Sanding Surface Width | 115 mm |
| Tool Weight without Battery | 0.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |