DEWALT DCMBL562N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Axial Blower - Bare (909PT)
Great for clean up in gardens, parks, workshops or on the construction site. Provides performance and functionality. Aerospike concentrator allows airflow speed to be increased or decreased to match any application. Also doubles as a scraper to help tackle stubborn debris. Ideal for construction workers, general builders and gardeners / landscapers.
- Airflow Volume: 450m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Great for clean up in gardens, parks, workshops or on the construction site. Provides performance and functionality. Aerospike concentrator allows airflow speed to be increased or decreased to match any application. Also doubles as a scraper to help tackle stubborn debris. Ideal for construction workers, general builders and gardeners / landscapers.
- Airflow Volume: 450m³/hr
- Airflow Speed: 125mph
- Sound Level: 95dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 125 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model No | DCMBL562N-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Axial Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 95 dBA |
| Tool Weight without Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |