DEWALT DCK2050H2T-GB 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion PowerStack Brushless Cordless Twin Pack
DEWALT
DEWALT DCK2050H2T-GB 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion PowerStack Brushless Cordless Twin Pack (624RH)
Brushless compact twin kit comprises DCD805 Combi Drill and DCF850 Impact Driver. Powerful combi drill delivers up to 90Nm of torque. Features 2 speeds and 15 torque settings, enabling excellent control over drilling and fastening applications. Pivoting LED on the foot provides visibility in dark and confined spaces. Ideal for tough jobsites. Impact driver features 3-mode switch with Precision Drive to prevent material and fasteners from being damaged in smaller jobs. LED ring light offers visibility in tough environments. Suitable for a wide range of applications across construction, industrial and automotive environments. Powerstack 5.0Ah batteries deliver up to 50% more power, with 50% more work per charge and twice the lifetime of a standard DEWALT DCB184 5.0Ah battery, and are compatible with all 18V XR tools. Supplied with multi-voltage charger and TSTAK kitbox.
  • 1 x 18V Brushless Combi Drill 90 Nm
  • 1 x 18V Brushless Impact Driver 205 Nm
  • 2 x 18V 5.0Ah Li-Ion Batteries
  • 1 x 75min Multi-Voltage Charger
  • 1 x TSTAK(s)
More Info
View all: DEWALT Kits & Twinpacks
Save6%
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • 1 x TSTAK(s)
More Info
You may also like:
Specification
Battery ChemistryLi-Ion
Battery Power5.0 Ah
Battery TechnologyPowerStack
BrandDEWALT
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Charge Time75 min
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Green starExtending product lifecycles
Low Battery IndicatorLow Battery Indicator
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Model NoDCK2050H2T-GB
No. of Batteries Per Pack2
Pack Size1
Pieces in Pack/Case2
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product TypeTwin Pack
Tool 1 Max. Torque90 Nm
Tool 1 Model NoDCD805
Tool 1 Product TypeBrushless Combi Drill
Tool 1 SpecificationMax. drilling capacity in steel 13mm, wood 55mm. Chuck capacity: 13mm. No load speed: 2000rpm. Torque settings: 15. Speed settings: 2.
Tool 2 Max. Torque205 Nm
Tool 2 Model NoDCF850
Tool 2 Product TypeBrushless Impact Driver
Tool 2 SpecificationChuck Capacity: 6.35mm. Impact rate: 0-3800bpm. No load speed: 0-1000 / 2800 / 3800rpm. Speed settings: 3.