Culina Ligero 200mm LED Rechargeable Cupboard Light with PIR Sensor 1W 90lm (565RM)
The Culina Ligero 200mm LED rechargeable cupboard light offers sleek and efficient illumination for various enclosed areas. This versatile LED light is ideal for workshops, utility rooms, wardrobes or under cabinet lighting in kitchens, providing instant visibility where needed. An integrated PIR motion sensor detects movement up to 3m, automatically activating the cool white 90lm LED light. Its rechargeable battery eliminates the need for complex wiring with the included USB cable, allowing for simple surface-mounted installation with the magnetic fixings. The durable metal body and 50,000-hour LED life ensure reliable performance and long-term use.
- L x W x H: 200mm x 40mm x 9mm
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- 90lm
- Metal
- Plastic Diffuser
- PIR Sensor
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Up to 50,000 Hours Life
- Slim, Minimalist Bar-Style Light
- Rechargeable USB Power & Integrated Battery
View all: Culina Under Cabinet Lighting
The Culina Ligero 200mm LED rechargeable cupboard light offers sleek and efficient illumination for various enclosed areas. This versatile LED light is ideal for workshops, utility rooms, wardrobes or under cabinet lighting in kitchens, providing instant visibility where needed. An integrated PIR motion sensor detects movement up to 3m, automatically activating the cool white 90lm LED light. Its rechargeable battery eliminates the need for complex wiring with the included USB cable, allowing for simple surface-mounted installation with the magnetic fixings. The durable metal body and 50,000-hour LED life ensure reliable performance and long-term use.
- L x W x H: 200mm x 40mm x 9mm
- Cool White (Neutral White) - 4000K
- 90lm
- Metal
- Plastic Diffuser
- PIR Sensor
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Up to 50,000 Hours Life
- Slim, Minimalist Bar-Style Light
- Rechargeable USB Power & Integrated Battery
View all: Culina Under Cabinet Lighting
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Body Material | Metal |
| Brand | Culina |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 70 CRI |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Surface-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 90 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Ligero |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Height | 9 mm |
| Product Length | 200 mm |
| Product Type | Rechargeable Cupboard Light |
| Product Width | 40 mm |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Sensor Type | PIR |
| Shape | Rectangular |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Transformer Not Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cascade Holdings Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Gorse Mill, Gorse Street, Chadderton, Oldham, OL9 9RJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.cascadehl.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |