Crabtree Instinct 45A 2-Gang DP Cooker Switch & 13A DP Switched Socket White (516HV)
45A double pole cooker switch and 13A switched socket. Slim face plate with curved top and bottom edges. Faceplate depth consistent with other products in the Crabtree Instinct range.
- Raised Slim Profile
- Screwed Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Large Capacity Easy to Wire Terminals
- Without Indicator
View all: Crabtree Switches
Save20%
£14.00Inc Vat
Was £17.67
0 in stock in Lincoln - Tritton Road | Check other stores
45A double pole cooker switch and 13A switched socket. Slim face plate with curved top and bottom edges. Faceplate depth consistent with other products in the Crabtree Instinct range.
- Raised Slim Profile
- Screwed Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Large Capacity Easy to Wire Terminals
- Without Indicator
View all: Crabtree Switches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 45 A |
| Appliance Switch Type | Cooker |
| Brand | Crabtree |
| Cooker Switch Socket | With Socket |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Back Box Depth Required | 35 mm |
| Model Name | Instinct |
| Model No | SFCR1521 |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | Cooker Control Unit |
| Screwed/Screwless | Screwed |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Rocker |
| Switch Operation Colour | Colour-Matched |
| Switch Product Type | Appliance |
| Switches & Sockets Finish | Gloss |
| Switches & Sockets Product Type | Cooker Switch |
| Switches & Sockets Profile Type | Raised Slim |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 6mm², 1 x 10mm² or 1 x 16mm² cables |
| Terminal Description | Large Capacity Easy to Wire Terminals |
| With Flex Outlet | Without Flex Outlet |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Electrium Sales Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Walkmill Lane, Cannock, West Midlands, WS11 OXE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.electrium.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Siemens Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Old Finglas Road, Dublin, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.siemens.com |