Bostik Roof Repair Compound Grey 1kg (10990)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Single-application waterproofing compound for emergency repair and general maintenance of most roof types.
- 1 or 2 Applications Required
- Suitable for Roofing
- Waterproof
View all: Bostik Roof Repair
£21.79Inc Vat
(£21.79/Kg)Check stock in your local store
This item is store collection only
Single-application waterproofing compound for emergency repair and general maintenance of most roof types.
- 1 or 2 Applications Required
- Suitable for Roofing
- Waterproof
View all: Bostik Roof Repair
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Bostik |
| Coating & Finishes Drying Time | Dries in 2-3 Days |
| Coating Finishes Coverage | 1-2kg per m² (approx) |
| Colour | Grey |
| Label Info 1: Signal Word | Warning |
| Label Info 2: Hazard Statements | H226 Flammable liquid and vapour. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 17507 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Roof Repair Compound |
| Resistant Type | Waterproof |
| Suitable Application | Suitable for Roofing |
| Vocs Grams Per Litre | 0.0 g/l |
| Volume | 1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/uk/en_GB/customer-support/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue dEstienne d'Orves, 92700 Colombes, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.