Calex 13m Outdoor LED Smart Colour Changing String Lights 6W 120lm (151EY)
The Calex smart outdoor party lights are a 13m string of 15 LED bulbs designed to illuminate and enhance outdoor spaces. These smart festoon lights are ideal for enhancing gardens, patios, and domestic outdoor areas, providing versatile lighting solutions. Featuring RGBIC technology with a 2700K warm white option, these offer millions of colours and dynamic effects, alongside a soft, inviting glow. Control is seamless via the Calex Smart App, allowing for colour selection, brightness adjustment, and setting timers. Integration with Amazon Alexa and Google Home provides convenient voice control. With an IP44 rating, these outdoor LED lights ensure reliable performance in various weather conditions.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP44: For Outdoor Use
- 15 x RGB & White Bulbs
- 120lm
- Waterproof
- Up to 15,000 Hours Life
- Create Millions of Colours & Dynamic Effects
- Easy Installation with Included Hooks & Adaptor
- Adjust Brightness & Set Custom Timers
- Smart Hub Required
View all: Calex Festoon Lights
The Calex smart outdoor party lights are a 13m string of 15 LED bulbs designed to illuminate and enhance outdoor spaces. These smart festoon lights are ideal for enhancing gardens, patios, and domestic outdoor areas, providing versatile lighting solutions. Featuring RGBIC technology with a 2700K warm white option, these offer millions of colours and dynamic effects, alongside a soft, inviting glow. Control is seamless via the Calex Smart App, allowing for colour selection, brightness adjustment, and setting timers. Integration with Amazon Alexa and Google Home provides convenient voice control. With an IP44 rating, these outdoor LED lights ensure reliable performance in various weather conditions.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- IP44: For Outdoor Use
- 15 x RGB & White Bulbs
- 120lm
- Waterproof
- Up to 15,000 Hours Life
- Create Millions of Colours & Dynamic Effects
- Easy Installation with Included Hooks & Adaptor
- Adjust Brightness & Set Custom Timers
- Smart Hub Required
View all: Calex Festoon Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Calex |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Colour Changing - RGBW |
| Colour Temperature Value | RGBIC + 2700 K |
| Communication Protocol | WiFi |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Initial Connection Network | Bluetooth Mesh |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Light Spacing | 0.5 m |
| Lm | 120 lm |
| Lm Band | 0-200 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7.2 W |
| Model No | 5402002800 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 13 m |
| Product Type | Smart Colour Changing String Lights |
| Protection Class | Class II |
| Resistant Type | Waterproof |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Supplied/Required No. Bulbs | 15 |
| Transformer | Transformer Supplied |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |