Calex 13A Smart Plug-Through Adaptor White (110RH)
Connect to non-smart electrical appliances such as table lamps, fans and TVs to control them remotely or at set times. Easily set timers and install scenarios to make living comfort smart and intuitive. Control via Wi-Fi with the Calex app.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Hub Not Required
View all: Calex Smart Plugs
Connect to non-smart electrical appliances such as table lamps, fans and TVs to control them remotely or at set times. Easily set timers and install scenarios to make living comfort smart and intuitive. Control via Wi-Fi with the Calex app.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Hub Not Required
View all: Calex Smart Plugs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Calex |
| Colour | White |
| Frequency Band (Smart) | 2412-2472 MHz |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | Smart controls can make it easier to manage electrical devices and lighting to suit your home. This can help reduce your home's energy consumption. |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Power Capacity | 3120 W |
| Model No | 5202000300 |
| Network Standards (Full) | WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Smart Plug-Through Adaptor |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |