C.K Multi-Cutter & Anvils 8 1/4" (206mm) (9783X)
Ratchet-action multi-cutter designed for the quick and accurate cutting of plastic trim, conduit, trunking, hose, PVC pipe, wooden dowels and much more. Supplied with 5 interchangeable anvils.
- Cuts Up To 10mm Copper
- Multi Heads
- Stainless Steel Jaws
- Bi-Material Metal Handle
- 35mm Jaw Opening
- Replaceable Stainless Steel Blades
- Corrosion-Resistant
View all: C.K Pliers & Cutters
Ratchet-action multi-cutter designed for the quick and accurate cutting of plastic trim, conduit, trunking, hose, PVC pipe, wooden dowels and much more. Supplied with 5 interchangeable anvils.
- Cuts Up To 10mm Copper
- Multi Heads
- Stainless Steel Jaws
- Bi-Material Metal Handle
- 35mm Jaw Opening
- Replaceable Stainless Steel Blades
- Corrosion-Resistant
View all: C.K Pliers & Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 11.2 mm |
| Brand | C.K |
| Cutting Capacity | 10 mm |
| Cutting Head Type | Multi Heads |
| Degree of Hardness | 51-55 HRC |
| Length (Imperial) | 8 1/4 " |
| Length (Metric) | 206 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | T2240 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Set |
| Pieces in Pack/Case | 6 |
| Pliers & Cutters Product Type | Side/Diagonal Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | Multi-Cutter & Anvils |
| Suitable Cutting Material | Copper |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Plastic Trim, Conduit, Trunking, Hose, PVC Pipe & Wooden Dowels |
| z1 - UK Manufacturer Name | Carl Kammerling International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Glanydon Industrial Estate, Pwllheli, LL53 5LH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | Carl Kämmerling GmbH & Co. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Bendahler Str. 110, Wuppertal, 42285, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.carlkammerling.com/support/contact-us |
Product Contents
Multi-cutter and 5 x anvils (flat, double radius, single radius, 90° square and mitre).