Brixton Soft-Close Comfort Back-to-Wall Pan with Quick-Release Seat (593CH)
Back-to-wall toilet with elevated height for comfortable use. Features sleek and modern rimless design with short projection. Includes soft-close, quick-release slim toilet seat.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 29.88kg
- Ceramic
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Rimless Design
View all: Unbranded Toilets
Back-to-wall toilet with elevated height for comfortable use. Features sleek and modern rimless design with short projection. Includes soft-close, quick-release slim toilet seat.
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- Weight: 29.88kg
- Ceramic
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Rimless Design
View all: Unbranded Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Unbranded |
| Cistern Supplied | Cistern Not Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Ceramic |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Brixton |
| Model No | 593CH |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 490 mm |
| Product Height | 505 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Comfort Back-to-Wall Pan with Quick-Release Seat |
| Product Width | 360 mm |
| Rim Type | Rimless |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close |
| Toilet Shape | Round |
| Toilet Type | Back to Wall |
| Total Product Weight | 29.88 kg |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode