British General IP54 Weatherproof Outdoor Smart Box Kit (106YN)
Box kit allows safe use of electrical appliances outdoors and in DIY environments. Features 5 cable outlets with 2 optional M20 glands. Contains weatherproof, outdoor, single inline IP54 socket with 8m extension lead and smart plug adaptor, enabling control of garden appliances such as seasonal decorative lighting through touch, voice commands or via the BG Home app. Allows user to set timers to switch a device on or off at specific times, use the random function to mimic home lighting activity, or turn on/off multiple devices together. Does not require gateway hub unit or subscriptions.
- Polypropylene Construction
- Untested Impact Resistance
- Side Knockout
- Dust & Weatherproof
- Multiple Cable Entry Points
- Parental Lock
- BG Home App Compatible with Google Home & Amazon Alexa
Box kit allows safe use of electrical appliances outdoors and in DIY environments. Features 5 cable outlets with 2 optional M20 glands. Contains weatherproof, outdoor, single inline IP54 socket with 8m extension lead and smart plug adaptor, enabling control of garden appliances such as seasonal decorative lighting through touch, voice commands or via the BG Home app. Allows user to set timers to switch a device on or off at specific times, use the random function to mimic home lighting activity, or turn on/off multiple devices together. Does not require gateway hub unit or subscriptions.
- Polypropylene Construction
- Untested Impact Resistance
- Side Knockout
- Dust & Weatherproof
- Multiple Cable Entry Points
- Parental Lock
- BG Home App Compatible with Google Home & Amazon Alexa
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | British General |
| Construction Material (Electrical) | Polypropylene |
| External Depth | 220 mm |
| External Height | 125 mm |
| External Width | 220 mm |
| IK Rating | Untested |
| IP Rating | IP54 |
| Internal Depth | 340 mm |
| Internal Height | 117 mm |
| Internal Width | 210 mm |
| Knockout Position | Side Knockout |
| Knockout Size | 20mm |
| Lockable | Lockable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | WBXBFG8BAHC |
| No. of Knockouts | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Smart Box Kit |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Product Contents
Weatherproof box, extension lead and smart plug adaptor.