British General CF19MS16-01 16-Module 16-Way Part-Populated High Integrity Main Switch Consumer Unit with SPD (530CY)
Consumer unit with 100A main switch and Type 2 SPD. Includes labels, rear clip-in cable protector, redesigned DIN rail and increased knockouts. Supports MCB, RCBO, SPD, and AFDD devices. Designed for future upgrades like solar or EV charging.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
- Long Terminal Bars
- Raised Removable DIN Rail & Perforated Grommet Strip
View all: British General Consumer Units
Consumer unit with 100A main switch and Type 2 SPD. Includes labels, rear clip-in cable protector, redesigned DIN rail and increased knockouts. Supports MCB, RCBO, SPD, and AFDD devices. Designed for future upgrades like solar or EV charging.
- 40kA Type 2 SPD
- 100A Mains Switch
- Floating Busbar
- DIN Rail Supplied
- Top, Bottom, Left, Right & Rear Cable Entry Points
- Long Terminal Bars
- Raised Removable DIN Rail & Perforated Grommet Strip
View all: British General Consumer Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | British General |
| Busbar Type | Floating Busbar |
| CSU Populated/Unpopulated | Part-Populated |
| Cable Entry Points | Top, Bottom, Left, Right & Rear |
| Construction Material (Electrical) | Steel |
| Consumer Unit Type | Main Switch |
| Current Rating | 100 A |
| DIN Rail Supplied | DIN Rail Supplied |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| IP Rating | IP2XC |
| Integrity | High Integrity |
| MCBs Supplied | No MCBs Supplied |
| Mains Switch Rating | 100A Mains Switch |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | CF19MS16-01 |
| No. of Available Ways | 16 |
| No. of MCBs Supplied | 0 x MCBs |
| No. of RCBOs Supplied | 0 x RCBOs |
| No. of RCDs Supplied | 0 x RCDs |
| No. of SPDs Supplied | 40kA Type 2 SPD |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230V AC V |
| Product Depth | 116 mm |
| Product Height | 231 mm |
| Product Type | Main Switch Consumer Unit with SPD |
| Product Width | 442 mm |
| RCBOs Supplied | No RCBOs Supplied |
| RCD Type | No RCD |
| RCDs Supplied | No RCDs Supplied |
| SPDs Supplied | SPD |
| Total No. Module Spaces When Empty | 16 |
| Total Product Weight | 4.35 kg |
| Way | 16 Way |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Lt |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Stafford Park 1, Telford, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | orders@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 08302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |