Bristan VA NC 1/2 C Chrome 100mm Self-Closing 2 Tap Holes Basin Pillar Tap (495JE)
Water efficient, soft touch non concussive basin pillar taps. Designed to prevent water wastage by closing after 9 seconds. Comes with 5Ltr/min flow regulator. Chrome-plated brass.
- Self-Closing Operation
- Water Efficient
- Non-Adjustable Flow Duration
- Brass
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Bristan Commercial Taps
Water efficient, soft touch non concussive basin pillar taps. Designed to prevent water wastage by closing after 9 seconds. Comes with 5Ltr/min flow regulator. Chrome-plated brass.
- Self-Closing Operation
- Water Efficient
- Non-Adjustable Flow Duration
- Brass
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Suitable for All Pressure Systems
View all: Bristan Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Flow Duration | Non-Adjustable Flow Duration |
| Basin No Of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Bristan |
| Closure Type | Self-Closing |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate at Min. Pressure | 4.8 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Min. Pressure | 0.2 bar |
| Model Name | VA NC 1/2 C |
| Model No | VA NC 1/2 C |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Operating Time | 9 Seconds |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Height | 100 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 50 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Spout Reach | 110 mm |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Push-Button |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Basin taps (2), black rubber washers (2), black plastic back nuts (2), white plastic flow limiters (2) and hot/cold indices.