Bristan Chrome 60mm Sensor Mono Basin Mixer Tap (664RH)
Non-touch basin wall spout using infrared sensing technology. Automatic switch off saves water. No-touch control supports infection control measures. Mains or battery-powered options.
- Touch-Free
- Brass Construction
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Bristan Commercial Taps
Non-touch basin wall spout using infrared sensing technology. Automatic switch off saves water. No-touch control supports infection control measures. Mains or battery-powered options.
- Touch-Free
- Brass Construction
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Bristan Commercial Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Bristan |
| Closure Type | Sensor-Closing |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate at Min. Pressure | 3.5 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This tap is regulated to have a maximum flow rate of 6 litres per minute at 3 bar pressure or less. Regulating water flow can help manage water use. |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Pressure | 1 bar |
| Model No | IRWS1-CP |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 230 mm |
| Product Height | 60 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 60 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Spout Reach | 208 mm |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Sensor |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Basin wall spout tap body, rawl plugs (4), screws (4), allen key, nut, plinth, clip, power supply box, and power cable.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode