Bristan Club Chrome 65mm Deck Mounted Round Head 2 Tap Holes Basin Pillar Tap (288JE)
Contemporary basin taps with a hardwearing scratch-resistant chrome finish and 1/4 turn ceramic disc valves for added durability and smoother control. Supplied with metal back nuts for added durability.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Bristan Bathroom Taps
Contemporary basin taps with a hardwearing scratch-resistant chrome finish and 1/4 turn ceramic disc valves for added durability and smoother control. Supplied with metal back nuts for added durability.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for All Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Bristan Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Pillar |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 13.9 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Model Name | Club |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 45 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Pillar |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Basin pillar taps (2), washers (2) and backnuts (2).