Bosch KEO 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Cordless Garden Saw (964PF)
Features Swiss precision blade, to easily cut branches up to 80mm. Detachable 'A-Grip' holds unsupported branches to aid trouble-free pruning.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Constant Speed
- Keyless Blade Change
- 1hr Charge Time
- No Brake
- Without Gearbox
- Without Work Light
- Soft-Grip Handle
- 30-190 Cuts Per Charge
View all: Bosch Reciprocating Saws
Features Swiss precision blade, to easily cut branches up to 80mm. Detachable 'A-Grip' holds unsupported branches to aid trouble-free pruning.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- Constant Speed
- Keyless Blade Change
- 1hr Charge Time
- No Brake
- Without Gearbox
- Without Work Light
- Soft-Grip Handle
- 30-190 Cuts Per Charge
View all: Bosch Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Variable-Position Shoe |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 60 mm |
| Capacity Wood | 80 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 1 hr |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | KEO |
| No Load Speed | 0-2300 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 285 mm |
| Product Type | Garden Saw |
| Range Name | DIY |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 20 mm |
| Tool Blade Change Facility | Keyless Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
KEO, 2.0Ah battery, S644D 'Top for Wood' blade and charger.