Bosch GSB 18V-90 C 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion CoolPack Brushless Cordless Combi Drill (133FN)
Bosch GSB 18V-90 C is a professional, brushless cordless combi drill built for precision, power, and control. Delivering up to 64Nm of torque and speeds up to 2100 rpm, its compact 175mm head length and robust 13mm metal chuck ensure excellent torque transfer in wood, steel, and masonry. Switchable Kickback Control and precision clutch reduce rotational torque risks and wear, enhancing safety and tool longevity, while the aluminium gearbox and CoolPack technology offer durability and long runtime. Supplied with 2 x 4.0Ah CoolPack batteries, charger and L-Boxx, and compatible with all Bosch Professional 18V batteries and chargers.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 65min Charge Time
- Max. Torque: 64Nm
- 21 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- Variable Speed & Reverse
- Aluminium Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Bosch Combi Drills
Bosch GSB 18V-90 C is a professional, brushless cordless combi drill built for precision, power, and control. Delivering up to 64Nm of torque and speeds up to 2100 rpm, its compact 175mm head length and robust 13mm metal chuck ensure excellent torque transfer in wood, steel, and masonry. Switchable Kickback Control and precision clutch reduce rotational torque risks and wear, enhancing safety and tool longevity, while the aluminium gearbox and CoolPack technology offer durability and long runtime. Supplied with 2 x 4.0Ah CoolPack batteries, charger and L-Boxx, and compatible with all Bosch Professional 18V batteries and chargers.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 65min Charge Time
- Max. Torque: 64Nm
- 21 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- Variable Speed & Reverse
- Aluminium Gearbox
- No Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Bosch Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | CoolPack |
| Brand | Bosch |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 68 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 65 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Impact Rate | 0-29,500 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 64 Nm |
| Model No | GSB 18V-90 C |
| No Load Speed | 2100 rpm |
| No. Torque Setting | 21 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 231 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Range Name | Professional |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
Combi drill, 2 x 18V batteries (4.0Ah), fast charger and L-Boxx.