Bosch Expert MultiMax PAIZ32APIT Multi-Material Plunge Cutting Blade 32mm (979RT)
Lasts up to 50x longer than a bi-metal blade. Carbide strip of ultra-hard teeth with Curved-Tec design manages chatter-free plunge cuts. Expert MultiMax extra coating on teeth for greater longevity. Blades are able to plunge neatly into materials and deliver difficult cuts to a high standard. Ideal for precision cutting in a wide variety of materials, including sheet metals, composite materials, fibre cement boards, bricks and other abrasive materials. Compatible with the Starlock Plus multi-tool.
- Cuts Stainless Steel Sheets, Fibre Plastics, GFK, CFK, Fibre Cement Boards & Brick
- Starlock Plus Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
Lasts up to 50x longer than a bi-metal blade. Carbide strip of ultra-hard teeth with Curved-Tec design manages chatter-free plunge cuts. Expert MultiMax extra coating on teeth for greater longevity. Blades are able to plunge neatly into materials and deliver difficult cuts to a high standard. Ideal for precision cutting in a wide variety of materials, including sheet metals, composite materials, fibre cement boards, bricks and other abrasive materials. Compatible with the Starlock Plus multi-tool.
- Cuts Stainless Steel Sheets, Fibre Plastics, GFK, CFK, Fibre Cement Boards & Brick
- Starlock Plus Fitting
- Plunge Cut
- Carbide Teeth
View all: Bosch Multi Tool Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1.25 " |
| Blade Width (Metric) | 32 mm |
| Brand | Bosch |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 50 mm |
| Model Name | Expert MultiMax |
| Model No | PAIZ32APIT |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plunge Cutting Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Stainless Steel Sheets, Fibre Plastics, GFK, CFK, Fibre Cement Boards & Brick |
| Teeth Per Inch (TPI) | 18 tpi |
| Type of Cut | Plunge Cut |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |