Bosch Expert EXKS18V-68GX 190mm 18V Li-Ion AMPShare Brushless Cordless Circular Saw - Bare
Bosch
Bosch Expert EXKS18V-68GX 190mm 18V Li-Ion AMPShare Brushless Cordless Circular Saw - Bare (143AW)
18V 5.0Ah Battery now on offer – Please see product code 5296F.
Bosch Expert EXKS18V-68GX AMPShare 190mm cordless circular saw delivers precision cross-cuts whilst featuring a lightweight, durable design. Equipped with a 24-tooth Expert for Wood blade, offering a max cutting depth of 68mm. The aluminium base and guard combined with soft-grip handle ensure stability and comfort during extended use, and the brake, spindle lock and guide rule provide user-friendly operation. No riving knife required for safe, efficient cutting. Provides professional performance, ideal for woodworkers seeking accuracy, portability, and smooth operation. Supplied with L-BOXX.
  • Max. Cut: 68mm
  • 24-Tooth Expert for Wood
  • Aluminium Base & Aluminium Guard
  • Brake
  • No Riving Knife Required
  • Trigger Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Rule
  • Without Work Light
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Bosch Circular Saws
Collect in West Bromwich | Change store
Fulfilment options
  • Max. Cut: 68mm
  • 24-Tooth Expert for Wood
  • Brake
  • No Riving Knife Required
  • Trigger Switch
  • Spindle Lock
  • Guide Rule
  • Without Work Light
More Info
View all: Bosch Circular Saws
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeCircular Saws
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyAMPShare
Bevel Angles0-50 °
Blade DescriptionExpert for Wood
Blade Diameter190 mm
BrandBosch
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedYes
Cutting Depth Capacity68 mm
Disc Bore Size30 mm
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
Max. Cutting Depth At 90deg68 mm
Model NoExpert EXKS18V-68GX
No Load Speed500-2500 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Number of Teeth24
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length422 mm