Bosch EasyPrune 3.6V 1 x 2.0Ah Li-Ion Cordless Rotary Secateurs (379FL)
Power Assist technology helps to effortlessly cut branches and reduce stress on the hand as soon as resistance is sensed. Features bypass cutting system, with 2 steel blades gliding past one another, preventing the need to stop or reposition the secateurs and helping to encourage healthy plant growth. Long-lasting 3.6V battery provides up to 450 smooth cuts on a single charge for flexible, cordless mobility.
- 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 25mm Carbon Steel Blade
- Cuts Branches up to 25mm
- Comfort Handle
- Fixed Blade
- Up to 450 Cuts per Charge
View all: Bosch Secateurs
Power Assist technology helps to effortlessly cut branches and reduce stress on the hand as soon as resistance is sensed. Features bypass cutting system, with 2 steel blades gliding past one another, preventing the need to stop or reposition the secateurs and helping to encourage healthy plant growth. Long-lasting 3.6V battery provides up to 450 smooth cuts on a single charge for flexible, cordless mobility.
- 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 25mm Carbon Steel Blade
- Cuts Branches up to 25mm
- Comfort Handle
- Fixed Blade
- Up to 450 Cuts per Charge
View all: Bosch Secateurs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Blade Length (Imperial) | 1 " |
| Blade Length (Metric) | 25 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Brand | Bosch |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 250 mm |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | EasyPrune |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 3.6 V |
| Product Type | Secateurs |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Blade Change Facility | Keyless Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 0.842 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |
Product Contents
EasyPrune and micro USB cable.