Bosch Easy Pump Digital Air Compressor (984TF)
Compact and intuitive air pump for applications up to 10.3 bar. Designed for inflating car, bike and motorcycle tyres, as well as balls, and small water sports equipment. Features real-time measurement, auto-stop and pre-select functions for precise inflation. Lightweight, ergonomic design includes a clear, daylight-readable display and user-friendly interface. Equipped with multiple adaptors that can be stored in the handle.
- 10 l/min
- Clip-on Connector
- 0.2m Hose
- Pressure in psi & bar
- 1/4" BSP Inlet
- Full LED Display
View all: Bosch Tyre Inflators
Compact and intuitive air pump for applications up to 10.3 bar. Designed for inflating car, bike and motorcycle tyres, as well as balls, and small water sports equipment. Features real-time measurement, auto-stop and pre-select functions for precise inflation. Lightweight, ergonomic design includes a clear, daylight-readable display and user-friendly interface. Equipped with multiple adaptors that can be stored in the handle.
- 10 l/min
- Clip-on Connector
- 0.2m Hose
- Pressure in psi & bar
- 1/4" BSP Inlet
- Full LED Display
View all: Bosch Tyre Inflators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Inlet Thread Size | 1/4" BSP Inlet |
| Air Tool Product Type | Compressor |
| Brand | Bosch |
| Digital/Analogue Display | Digital |
| Display Type | Full LED Display |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 10 Ltr/min |
| Hose Length | 0.2 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Easy Pump |
| Model No | 0603947000 |
| Nozzle Type | Clip-on Connector |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Air |
| Pressure Measuring Units | Pressure in psi & bar |
| Product Type | Compressor |
| Range Name | DIY |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tyre Inflation Rate | 10 l/min |
| Working Pressure (bar) | 10.3 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |