Bosch 42cm Replacement Blade (911FL)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Replacement lawn mower blade (cordless) with LeafCollect. Suitable for use with AdvancedRotak 36V 42 cm bowl mowers.
- Steel
View all: Bosch Lawn Mower Blades
£24.95Inc Vat
0 in stock in Milton Keynes - Stacey Bushes | Check other stores
This item is store collection only
Replacement lawn mower blade (cordless) with LeafCollect. Suitable for use with AdvancedRotak 36V 42 cm bowl mowers.
- Steel
View all: Bosch Lawn Mower Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Steel Alloy |
| Blade Thickness | 1.8 mm |
| Brand | Bosch |
| Compatibility | AdvancedRotak 36V 42 cm bowl |
| Construction Material (Landscaping) | Steel |
| Cutting Blade Size | 42 cm |
| Cutting Height Range | 25-80 mm |
| Disc Bore Size | 10.2 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Landscape Power Blade Type | Lawn Mower Blade |
| Line/Blade Diameter | 42 cm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | F016800504 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Replacement Blade |
| Resharpenable | Non-Resharpenable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Ground Type | For Grass, Weeds & Light Undergrowth |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |