Bold SX-33 Smart Keyless Door Lock Bundle Stainless Steel (838EU)
The Bold SX-33 smart keyless door lock bundle offers advanced keyless entry and enhanced security for homes and offices. This Euro cylinder replacement features a Duracore construction for robust door security. Installation is quick and simple, requiring no wiring or drilling. Operate the smart lock via the Bold app, which allows for remote access management, guest invites, and activity monitoring. The included Bold Connect hub enables full remote control. Its motor-free design provides up to 3 years of battery life.
- Works with - Matter - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Suitable for most Euro-cylinder doors
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Indoor Measurement (20-35mm) & Outdoor Measurement (30-45mm)
- Smart Hub Supplied
View all: Bold Keyless Door Locks
The Bold SX-33 smart keyless door lock bundle offers advanced keyless entry and enhanced security for homes and offices. This Euro cylinder replacement features a Duracore construction for robust door security. Installation is quick and simple, requiring no wiring or drilling. Operate the smart lock via the Bold app, which allows for remote access management, guest invites, and activity monitoring. The included Bold Connect hub enables full remote control. Its motor-free design provides up to 3 years of battery life.
- Works with - Matter - Google Home - iOS App - Android App
- Works with iPhone, iPad, Android & Bluetooth 4.0
- Suitable for most Euro-cylinder doors
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- 6 User Codes
- Code-Free Mode
- Unlimited Entries that Expire after 30 days
- Override via Backup Pin Code
- Indoor Measurement (20-35mm) & Outdoor Measurement (30-45mm)
- Smart Hub Supplied
View all: Bold Keyless Door Locks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x CR123A Battery Supplied |
| Brand | Bold |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Stainless Steel |
| Compatibility | Suitable for most Euro-cylinder doors |
| Door Thickness | 65-80 mm |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth & WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name/No | SX-33 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth Low Energy (BLE) & WiFi |
| No. Of Keys Supplied | Keys Not Required |
| No. of Bands | Single-Band |
| Operating Temperature | -20-55 °C |
| Override Facility | Override via Backup Pin Code |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Depth | 162 mm |
| Product Height | 67 mm |
| Product Type | Smart Keyless Door Lock Bundle |
| Product Width | 67 mm |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Supplied |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode