Blink B088CZW8XC Black Wireless Smart Camera System & 1 1080p Outdoor Camera (546KP)
Wire-free battery-powered 1080p HD security camera that helps monitor the home day or night with infrared night vision.
- Works with - Amazon Alexa - Android App
- Camera Resolution: 1080p
- 6m Night Vision Range
- 110° Fixed Lens
- 2-Way Audio
- Sensor
- Smart Hub Required
View all: Blink CCTV
Wire-free battery-powered 1080p HD security camera that helps monitor the home day or night with infrared night vision.
- Works with - Amazon Alexa - Android App
- Camera Resolution: 1080p
- 6m Night Vision Range
- 110° Fixed Lens
- 2-Way Audio
- Sensor
- Smart Hub Required
View all: Blink CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Batteries Supplied |
| Brand | Blink |
| CCTV Connection Type | Wi-Fi 802.11b/g/n (2.4 GHz) |
| Camera Colour | Black |
| Camera Lens Type | Fixed Lens |
| Camera Resolution | 1080p |
| Camera Shape | Square |
| Camera Use | Stand-Alone |
| Frame Rate | 30 fps |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Infrared Night Vision Range | 6 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. No. of Cameras Supported | 10 |
| Mobile Alerts | Send Push Notifications to a Smart Device |
| Model Name/No | B088CZW8XC |
| No. of Cameras | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains & Battery-Powered |
| Product Type | Smart Camera System |
| Recording Modes | Motion Detection & Schedule |
| Security Camera Product Type | Systems |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Viewing Angle | 110 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| z1 - UK Manufacturer Name | Blink |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Principal Place, Worship Street, London, EC2A 2FA |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | 0 |
| z4 - EU Manufacturer Name | Amazon EU SARL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Amazon EU S.a.r.l. 38, Avenue John F. Kennedy, L-1855, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | AMAZON.COM |
Product Contents
Camera, sync module 2, USB power cord, power adaptor, camera mount, batteries (2) and fixings.