Bessey BESGK15 GearKlamp Transmission Clamp 150mm 6" (150mm) (530KF)
Compact design conveniently clamps work even in tight spaces. Separates handle from spindle, positions it around rail, and transfers force via a concealed internal gear mechanism in sliding jaw. Features V-grooves to securely hold round, pointed and angular pieces, 2-component soft grip handle for comfort, and quick-release button. Swivel pressure plate and protective caps protect the work piece.
- Clamping Force Up To 2000N
- Steel Bar
- Reinforced Polyamide Jaws
- Turned Spindles
- Screw-Handle Tightens Clamp
- Without Quick-Release Facility
- TPE & Polypropylene Handle
View all: Bessey Clamps
Compact design conveniently clamps work even in tight spaces. Separates handle from spindle, positions it around rail, and transfers force via a concealed internal gear mechanism in sliding jaw. Features V-grooves to securely hold round, pointed and angular pieces, 2-component soft grip handle for comfort, and quick-release button. Swivel pressure plate and protective caps protect the work piece.
- Clamping Force Up To 2000N
- Steel Bar
- Reinforced Polyamide Jaws
- Turned Spindles
- Screw-Handle Tightens Clamp
- Without Quick-Release Facility
- TPE & Polypropylene Handle
View all: Bessey Clamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bar Length (Imperial) | 6 " |
| Bar Length (Metric) | 150 mm |
| Bar Material | Steel |
| Brand | Bessey |
| Clamp Type | Bar |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Clamping Force | 2000 N |
| Model Name | BESGK15 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | GearKlamp Transmission Clamp 150mm |
| Throat Depth | 60 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bessey / Rowland Tools Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 7B Sapper Jordan Rossi Park, Otley Road, Baildon, BD17 7AX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@rowland-tools.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bessey / BesseyTool GmbH & Co |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Muhlwiesenstrabe 40, 74321 Bietigheim-Bissingen, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@bessey.de |