Bemis Jersey Toilet Seat Thermoplastic Black (168PH)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Black toilet seat manufactured from durable polypropylene. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 135-177mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 417-431417-431 x 360mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Virtually Unbreakable Tecnoplast
- Black Colour
View all: Bemis Toilet Seats
Black toilet seat manufactured from durable polypropylene. Adjustable to fit most toilets, designed for universal pans.
- Adjustable Plastic Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 135-177mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 417-431417-431 x 360mm
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Virtually Unbreakable Tecnoplast
- Black Colour
View all: Bemis Toilet Seats
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Plastic Hinges |
| Brand | Bemis |
| Colour | Black |
| Construction Material (Bathrooms) | Thermoplastic |
| Fixing Width Range | 135-177 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 417-431 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Jersey |
| Model No | SF2009047 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat |
| Side to Side Width of Seat | 360 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 915 g |
| Width Banding | 360-364mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bemis Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Farrington Road, Burnley, BB11 5SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | uksales@bemismfg.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Dubourgel Grange SAS |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Rue d'Arcelle, Fontain, 38600, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | com@bemismfg.com |