Barton Steel Gas Cylinder Stand (505AG)
Heavy duty stand with durable steel construction, and a wear-resistant, powder-coated finish. Designed for securely storing gas cylinders in an upright position to reduce the risk of tipping. Suitable for cylinders up to 280mm in diameter. Can be fixed to the floor (fixings not included).
- Suitable for 280mm Cylinder Diameters
- Can be Floor-Mounted
- Wear-Resistant Finish
View all: Barton Disposable Gas Cylinders
Heavy duty stand with durable steel construction, and a wear-resistant, powder-coated finish. Designed for securely storing gas cylinders in an upright position to reduce the risk of tipping. Suitable for cylinders up to 280mm in diameter. Can be fixed to the floor (fixings not included).
- Suitable for 280mm Cylinder Diameters
- Can be Floor-Mounted
- Wear-Resistant Finish
View all: Barton Disposable Gas Cylinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Barton |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 310 mm |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Gas Cylinder Stand |
| Product Width | 340 mm |
| Suitable Cylinder Diameter | 280 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode