Aurora Spryte Fixed LED Downlight White 10W 830lm (9197T)
The Aurora Spryte fixed LED downlight delivers 830 lumens of warm white 3000K light, providing efficient illumination for various indoor settings. This 10W downlight is pre-wired and features a compact integrated driver, ensuring straightforward installation in new builds or when retrofitting halogen, R63 and R80 reflector lamp systems. Its IP44 rating makes it suitable for zone 2 bathroom installations, as well as corridors, bedrooms and lounge areas. The downlight includes an edge-to-edge, multifaceted 60° wide beam lens for broad light distribution and is dimmable for adjustable brightness, offering a long 25,000-hour lifespan.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- 60° Beam Angle
- 90mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Pre-Wired & Compact Driver for Easy Installation
- Ideal For New Build & Retrofit Projects
View all: Aurora Downlights
The Aurora Spryte fixed LED downlight delivers 830 lumens of warm white 3000K light, providing efficient illumination for various indoor settings. This 10W downlight is pre-wired and features a compact integrated driver, ensuring straightforward installation in new builds or when retrofitting halogen, R63 and R80 reflector lamp systems. Its IP44 rating makes it suitable for zone 2 bathroom installations, as well as corridors, bedrooms and lounge areas. The downlight includes an edge-to-edge, multifaceted 60° wide beam lens for broad light distribution and is dimmable for adjustable brightness, offering a long 25,000-hour lifespan.
- IP44: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- 60° Beam Angle
- 90mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Pre-Wired & Compact Driver for Easy Installation
- Ideal For New Build & Retrofit Projects
View all: Aurora Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Aurora |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| Cut-Out Size Band | 81-110mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 830 lm |
| Lm Band | 801-1000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Spryte |
| Model No | EN-DDL1019/30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 65 mm |
| Product Diameter | 105 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |