Aurora EFD Fixed Fire Rated LED Downlight White 5W 500lm (9854P)
This Aurora EFD fixed LED downlight provides reliable, efficient lighting for various indoor applications. Featuring a white bezel and warm white 3000K illumination, it is ideal for kitchens, bathrooms, and commercial spaces requiring robust lighting. The downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, incorporating intumescent material to seal the fitting and cut-out during a fire, enhancing safety. An IP65 rating ensures protection against water jets, making it suitable for bathroom zone 1 installations. It includes a 5W GU10 LED bulb, delivering 500 lumens with a 25,000-hour life.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Integrated Intumescent Seal
View all: Aurora Downlights
This Aurora EFD fixed LED downlight provides reliable, efficient lighting for various indoor applications. Featuring a white bezel and warm white 3000K illumination, it is ideal for kitchens, bathrooms, and commercial spaces requiring robust lighting. The downlight is fire rated for 30, 60, and 90 minutes, incorporating intumescent material to seal the fitting and cut-out during a fire, enhancing safety. An IP65 rating ensures protection against water jets, making it suitable for bathroom zone 1 installations. It includes a 5W GU10 LED bulb, delivering 500 lumens with a 25,000-hour life.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied
- Non-Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Integrated Intumescent Seal
View all: Aurora Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Aluminium & Steel Body |
| Brand | Aurora |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 75 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | 1 x GU10 LED Light Bulb Supplied |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 50 W |
| Model Name | EFD |
| Model No | EN-FD103W/30 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 130 mm |
| Product Diameter | 86 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aurora Lighting UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 6 Little Burrows, Welwyn Garden City, AL7 4SW |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aurora lighting UK ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Galaed, 27 Boulevard Victor Hugo, Colomiers, 31770, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | keith.mackenzie@auroralighting.com |