Aqara E1 White / Chrome Smart Thermostatic Radiator Head (252TX)
Radiator thermostat with built-in low-power Zigbee wireless communication module and an LCD display. Compatible with most water radiators, including space heaters, towel warmers and warm floors. Can be used alone or added to the Aqara Hope app through the Aqara Zigbee 3.0 hub, becoming a smart thermostat that can be set and checked via the app. Adjusts the heating power automatically according to external sensors, such as Aqara Temperature and Humidity Sensor and Door and Window Sensor (all sold separately).
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- 0 - 40°C Temperature Range
- NTC Sensor
- Fully Programmable
- Unlimited On/Off Periods (15 Minute Minimum) per Day
- Backlit LCD Full Colour Display
- Smart Hub Required
View all: Aqara Smart Heating
Radiator thermostat with built-in low-power Zigbee wireless communication module and an LCD display. Compatible with most water radiators, including space heaters, towel warmers and warm floors. Can be used alone or added to the Aqara Hope app through the Aqara Zigbee 3.0 hub, becoming a smart thermostat that can be set and checked via the app. Adjusts the heating power automatically according to external sensors, such as Aqara Temperature and Humidity Sensor and Door and Window Sensor (all sold separately).
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- 0 - 40°C Temperature Range
- NTC Sensor
- Fully Programmable
- Unlimited On/Off Periods (15 Minute Minimum) per Day
- Backlit LCD Full Colour Display
- Smart Hub Required
View all: Aqara Smart Heating
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 2 x AA Batteries Supplied |
| Brand | Aqara |
| Control Operation | Digital & Manual |
| Display Type | Backlit LCD Full Colour Display |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Frost Protection | Frost Protection |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | A thermostatic radiator valve allows you to set a radiator at a different temperature, so you can heat your home only where required. This can help reduce your home's energy consumption. |
| Holiday Mode | Holiday Mode |
| Initial Connection Network | Zigbee |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | E1 |
| Model No | SRTS-A01 |
| Network Standards (Full) | Zigbee |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Type | Smart Radiator Head |
| Programme Facility | Fully Programmable |
| Radiator Part Type | Head |
| Radiator Valve Style | Modern |
| Radiator Valve Type | Thermostatic |
| Sensor Type | NTC Sensor |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Temperature Range | 0 - 40 °C |
| Thread Size | M30x1.5 mm |
| Valve/Lockshield Included | Wheelhead Only |
| Wheelhead Colour | White / Chrome |
| Wheelhead Material | Stainless Steel |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Product Contents
Smart radiator thermostat E1, 1.5V AA battery (2) and RA/RAV/RAVL adapters (3).