Apollo 77018 Paraffin Greenhouse Heater (4319X)
Helps to prevent frost damage and keep your plants healthy. Creates the optimum temperature for plant growth. 7 day continuous burning time on 1 filling. Ideal for use in small greenhouses of up to 4m².
- Die-Cast Metal
- Burn Time: 168hours
- Tank Capacity: 1gallon (UK)
- Up to 100% Heat Efficiency
- Variable Heat Settings
- 1 Year Guarantee
View all: Apollo Greenhouses
Helps to prevent frost damage and keep your plants healthy. Creates the optimum temperature for plant growth. 7 day continuous burning time on 1 filling. Ideal for use in small greenhouses of up to 4m².
- Die-Cast Metal
- Burn Time: 168hours
- Tank Capacity: 1gallon (UK)
- Up to 100% Heat Efficiency
- Variable Heat Settings
- 1 Year Guarantee
View all: Apollo Greenhouses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Apollo |
| Construction Material (Landscaping) | Die-Cast Metal |
| Fuel Type | Paraffin |
| Heat Efficiency | Up to 100% Heat Efficiency |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 0.3 kW |
| Model Name/No | 77018 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 260 mm |
| Product Length | 420 mm |
| Product Type | Greenhouse Heater |
| Product Width | 420 mm |
| Tank Capacity | 1 gallon (UK) |